#17 Produkční a dovolená

„Tady je moje telefonní číslo, zastihnete mě na něm kdykoliv. 24 hodin, 7 dní v týdnu. Jen snad když jsem na dovolené, tak můžu reagovat trochu pomaleji, ale večer stejně sedám k počítači a vyřizuju e‑maily,“ řekla mi jednou na schůzce paní z TV Prima.
Tady je moje telefonní číslo. A o dovolené mi rozhodně nevolejte.

Dovolená je od slova dovolit si:

  • mít klid
  • nezvedat telefony
  • nechodit na e‑mail
  • nemluvit s lidmi
  • nebýt k dispozici 24/7
  • cokoliv

Byla jsem na dovolené s několika kamarádkami produkčními a vždycky to bylo skvělé. Amsterodam, Řím, Benátky, Ploučnice. Většinou jsme si to rozdělily. Jedna měla na starosti letenky nebo jízdenky a ubytování a druhá program dovolené. Vždycky jsme dorazily včas, věděly jakým metrem se kam dostat (já měla většinou i vytištěnou mapu) a viděly jsme v průběhu vše, co dané místo nabízelo.

Nenechte se ovšem zmást, i my produkční někdy něco nevychytáme.
Moje kamarádka Kája odjela třeba na dovolenou do divočiny, ale bohužel se dozvěděla, že musí udělat neodkladně korektury propagačních materiálů festivalového programu. Na dvou mobilních telefonech a s podprsenkou z kokosu to ale zvládla. Taky je to jedna z nejlepších produkčních.
S mým klukem jsme zase na dovolené celkem obstojně fungovali trochu jako Gastromapa Lukáše Mejlíka, jelikož jsme se ve výběru zmejlili téměř pokaždé a podařilo se nám navštívit zejména místa, která bychom rozhodně nedoporučili.
Při cestě do Dánska jsme si zase sice nezapomněli rozměnit dánské koruny, ale zapomněli jsme je v obálce doma na stole.
Na dovolené v Krakově jsem zase celé dva dny sháněla chybějící lidi na směny do kavárny. Ruce jsem měla popálené od přehřátého telefonu a holkám jsem s nosem zabořeným v sms, odpovídala jen: „Jojo. Hmm.” a „Jasný, pojďme klidně tudy.“
Tomu říkám neužít si dovolenou.

A potom jsou tu dovolenkové guilty pleasure. S kamarádkou Agátou jsme jely v létě na týden do Milána, i když všichni kolem kroutili hlavou, protože Milán je prý málo i na víkend. No co, my zvládly navštívit Expo, nakoupit místní designovou módu, pochutnat si na italské gastronomii (protože s Agátou se člověk nikdy nezmýlí) a navíc zhlédnout celou jednu sérii „Amerika hledá topmodelku“.

Abyste zminimalizovali možné rušivé elementy vaší dovolené, je dobré nenechat nic náhodě.
V práci zaškrtněte do tabulky na nástěnce, které dny (lépe týdny) tam nebudete. Zapište to taky do sdíleného kalendáře. Nastavte si automatickou odpověď (ideálně s informací o možnosti kontaktovat kolegyni, eliminujete tak situace, kdy se vrátíte a čeká vás plná schránka věcí, co musíte vyřídit).
Jedna věc se ale odstřihnout nedá. Telefon.
Občas na dovolené nastane situace, kdy vychutnávání slunečních paprsků, přeruší jeho vyzvánění. Může to být volající, jehož číslo máte uložené a tak stačí napsat zdvořilou sms, že se ozvete za týden. Většinou se to tím zároveň vyřeší.
Když nám produkčním ale volá cizí číslo, chtě nechtě máme drásavý pocit.
„Mám to vzít? Co když je to důležité. Ještě pořád to vyzvání, asi bych to měla vzít. Ale vždyť mám dovolenou! Určitě je nějaký problém a já jsem jediný člověk na světě, co ho může vyřešit.“
Nezkušené produkční se nechají vytrhnout z odpočinku, celé zpocené hovor přijmou a Moravské naftové doly jim oznámí výhodnou nabídku plynu. A já to chápu. Dřív bych to udělala stejně. Dnes už jsem ale zkušená produkční a tak si nejdřív vygooglím volající číslo a pak vypnu zvuk.

Výjimkou nebývá ani to, že produkční jede na dovolenou sama. Je šťastná, že se jednou může starat konečně jen o sebe a své potřeby. Přečte všechny časopisy ELLE a Ona Dnes, které jí v rámci předplatného chodí domů, ale stíhá si na nich leda tak ostříhat nehty. Jede třeba do hlubokého lesa do chaloupky na samotě, kde se možná nakonec trochu bojí, ale užije si ohmatané knížky z knihovny, které si celý rok půjčovala a poctivě bez otevření vracela, jelikož výpůjční doba vypršela dřív, než se dostala za předmluvu.

Je jen málo aktivit, které nás donutí nemyslet na práci a náš seznam úkolů. Jednou z nich může být jóga, kde se mi ale nikdy zcela nedařilo dostatečně se „zpřítomnit“. Druhou jsou traily. Za mě zaručeně nejlepší aktivita, kde udržím čistou hlavu. Když při sjezdu na kole ve 30km rychlosti totiž začnete přemýšlet o tom, jak ještě lépe zpropagovat připravovanou premiéru, pravděpodobně zavadíte pedálem a vyletíte do ostružin. A tak to neděláte.

Ve skutečnosti to lenošení my produkční ale nevydržíme moc dlouho. Jednou jsem si vzala dovolenou na to, abych si v klidu vyřídila pracovní resty podle sebe, ve svém tempu a bez přibývajících úkolů. Naše práce je docela často prostě náš život a baví nás. Tak se po dovolené vracíme rády a odpočaté. Otevíráme naše e‑mailové schránky a kdybychom zjistily, že nás za celou dobu nikdo nesháněl, mačkáme klávesu F5 tak dlouho, než tam alespoň ta upomínka z knihovny přistane.

A teď to hlavní!

Tenhle blog si dává prázdninovou pauzu a jede na dovolenou!
Od jeho začátku v březnu si ho přečetlo víc než 1900 lidí. Vůbec nevím jestli to byli moji rodiče přihlášení z 950 zařízení, protože mě chtěli podpořit, nebo produkční, které bavilo číst o tom, že v tomhle světě vzhůru nohama nejsou sami, nebo lidi co tam zabloudili omylem a řekli si: „Oukej, on existuje někdo jako produkční? A produkční není producent? To je teda bizár!“
Ať už to bylo jakkoliv, těšte se po prázdninách na další produkční historky, protože v tomhle světě a v týhle hlavě je toho nad hlavu.
A když budete chtít, pošlete mi pohled!


2021-06-29, TT


#17 Produkční a dovolená #17 Produkční a dovolená
předchozí článek
následující článek
Chceš dostávat nové články pravidelně e-mailem? Přihlaš se k odběru tady