#3 Produkční a vztahy

Možná se vám to stalo. Kamarád vás na vánočním večírku seznámil s holkou. Byla milá, hezká, vtipná a chytrá. Povídali jste si, rozuměli jste si a pak na vaši otázku: „Co studuješ?“ odpověděla: „Tady na DAMU produkci.“ Vaše reakce mohla být v tu chvíli při nejmenším trojí.
Buď jste se omluvili s tím, že si musíte odskočit a na záchodě jste jednou rukou googlili, co že je to ta produkce.
Nebo jste se omluvili s tím, že si musíte odskočit a už jste se nikdy neukázali.
Třetí možností je, že se vám rozzářili oči, jelikož jste věděli, že jste právě potkali tu pravou.

Ve třetím ročníku na DAMU nás učil pán, který nás v novém semestru uvítal větou: „Lidi, které skutečně nemám rád, jsou produkční.“ Někteří se na něj podívali nechápavě a jiní zase chápavě. Zřejmě zaznamenal naše překvapení a tak nám asi na vysvětlenou vyprávěl historku o tom, že produkční je jeho manželka. Občas nastane situace, kdy se on třeba u oběda zmíní, že už se dlouho neviděl s Pavlem a nahlas se zamyslí, že by mu možná mohl zavolat, jestli nezajdou na pivo. No a po zbytek dne v celkem pravidelných intervalech dostává otázky jako: „Už jsi volal tomu Pavlovi?“ a pokyny typu: „Zavolej přece tomu Pavlovi.“

Já ve svém životě chodila s jedním produkčním, jedním hercem a jedním grafikem. To asi není zrovna oslňující bilance. Nejdéle mi to vydrželo s tím hercem. Což naopak dost oslňující je. Produkční se po týdnu chození líbal na vánočním večírku s holkou z FAMU, ale s grafikem jsem to tenkrát zvorala já. Byl moc fajn. Jeho oblíbený font byl Helvetica.

Možná vás to překvapí, ale my produkční máme stejné vztahové problémy jako normální lidi.
Moje spolužačka Andrea si jednou po škole nechtěla jít sednout na víno, a za běhu na mě volala, že „prý dnes musí brzy domů nebo se s ní její kluk, už vážně rozejde“. Chyba.  Nakonec se s ním totiž rozešla ona. Naštěstí všechno dobře dopadlo a loni se vzali. S jinou kámoškou produkční jsme zase vysedávaly na víně až moc, jelikož se s ní její kluk rozešel, protože zjistil, že je gay. Další produkční, na jedné rozlučce se svobodou vyprávěla, že se její kluk dokonce oženil, mezitím co s ní chodil. Speciální kapitolou jsou vztahy na dálku. Může vám sice tvrdit, že jelikož on žije v Brně a vy v Praze, nebude to fungovat. Když se ale zanedlouho do Prahy přestěhuje za jinou a dokonce se s ní pak ožení, nepřijde vám to divné?
No co, zásadní je se nevzdát a i přes nepřízeň osudu, sebrat zbylý produkční šarm a vydat se na další vánoční večírek. Možná vyhrajete v tombole a možná potom i v životě.

Asi si říkáte, co mám pořád s těmi vánočními večírky. No, ruku na srdce. Vánoční večírky jsou takové, řekněme až magické místo. V čase před Vánoci jsou všichni tak trochu přístupnější než jindy. Prváci na baru prodávají ze začátku celkem levný svařák a potom i celkem levný gin tonic. 
Já nevím jak vy, ale já z vánočního večírku vždycky odcházela s nějakým potenciálním přítelem. Ať už ruku v ruce nebo prostě jen v hlavě.

Napsat důvody, proč začít chodit s produkční, by vydalo na dlouhý seznam. Pravdou ale je, že se kluci nás, holek produkčních, prý někdy trochu bojí. Působíme prý moc emancipovaně a muži se tak necítí potřební. Milí pánové, Excelu sice vládneme tvrdou rukou, ale pod touto slupkou tiše doufáme, že nám napíšete dopis, koupíte květinu nebo nás překvapíte na vlakovém nástupišti, abyste nám vzali tašky.
Nic z toho se ovšem většinou nestane. Proto, narozdíl od tzv. dívek v nesnázích, my dívky produkční, si tašky dokážeme odnést samy a ještě si u toho po cestě koupíme pugét a objednáme večeři.

Časy, kdy jsem si přála, aby se mým mužem stal princ nebo premiér, jsou ty tam. Z vlastní nebo cizí produkční zkušenosti, mám ale pro další život alespoň trochu jasno v tom, v jakých vodách lovit a jakým se raději vyhnout. Lze brát jako návod, ale nelze brát dogmaticky. Samozřejmě existují výjimky potvrzující pravidlo a některé přešlapy jsou opakovaně povoleny. Těm hercům se prostě těžko odolává.

Ověřeno
produkční - právník
produkční - šéf techniky
produkční - designer
produkční - zvukař
produkční - kameraman
produkční - účetní
produkční - projektový manažer (top)

raději NE
produkční - herec (ověřeno mnohokrát)
produkční - produkční
produkční - grafik (jednoho jsme ověřovaly tři)
produkční - scenárista
produkční - režisér
produkční - bubeník
produkční - herečka (funguje ale lépe než první uvedené)

Chodit s produkční může být pro někoho splněný sen. Měl by být. Například pro nějakého ignoranta, který ani nedokáže zavolat Pavlovi. Můj kluk asi po měsíci chození pronesl památnou větu: „Kdybych věděl, jaký to je chodit s produkční, tak bych si to rozmyslel.“ No jo, všechno holt tak narychlo na záchodcích nevygooglíte.


2021-03-23, TT


#3 Produkční a vztahy #3 Produkční a vztahy
předchozí článek
následující článek
Chceš dostávat nové články pravidelně e-mailem? Přihlaš se k odběru tady