#5 Produkční a slovníček

Není pochyb o tom, že každé povolání má svůj vlastní slang. Zedníci používají fanku, účetní hlídají akruální princip, webdesignéři tvoří favicon a designéři vyrábí mockup. Pokud se chcete produkčním stát nebo nám toužíte alespoň porozumět, měli byste do běžné řeči začlenit následující slova:

Fundus je sklad rekvizit, scénografie a všeho možného, co by se zkrátka „mohlo hodit“. Když vám někdo řekne: „Ty máš doma teda fundus.“ není to většinou lichotka.
Historka je označení historické budovy Národního divadla. Jinak známé také jako „ta na nábřeží“, „ta co shořela“ nebo „ta kde Miroslav Donutil odehrál 600x Sluhu dvou pánů“.
Provozka je (doslova naproti tomu) označení provozní budovy Národního divadla. Chodili jsme tam na předmět Technologie a výroba s umělecko-technických ředitelem, panem Pelouchem, kterého tímto zdravím.
Gaffa jinak také tejpa, je označení pro lepicí pásku neboli nejlepšího přítele produkčních. Jednou jsme se s kamarádem Jeníkem na 14 dní na Facebooku přejmenovali. Já, na Tereza Gaffa Tomášová. Ach to byly časy.
Prakťák je dřevěná základní stavební jednotka scénografie. Najdete ho v každém divadle a většinou je těžkej jako kráva.
Štendr neboli stojan na kostýmy. Pamatujte, že pokud máte v představení tři herečky, sežeňte do zákulisí každé štendr vlastní!
Ferman je označení pro plán akcí a harmonogram zkoušení a dění v divadle. Pokud ho umíte sestavit, můžete si to klidně napsat do životopisu mezi vaše schopnosti.
Call sheet, dispozice neboli dispošky, je plán natáčení. Od kdy, do kdy, co, jak a kde se bude natáčet. Pokud ho umíte sestavit, měli byste si to dát do životopisu mezi své superschopnosti.
Lokace, zejména u filmu, je obecné pojmenování pro místa, kde se natáčí. Pokud sdílíte domácnost s produkčním, může se velmi často stát, že některé věci z bytu zmizí na lokaci (čti v propadlišti dějin).
Plac je posvátné místo probíhajícího natáčení, vládne mu asistent režie tzv. asák, se svou vysílačkou.
Pick-up je pojmenování pro chvíli, kdy vás má vyzvednout auto, které vás doveze na natáčení (nebo kdy vy musíte někoho vyzvednout autem). Velmi často je to doba, kdy já mám ještě noc.
Base camp je místo kousek od placu, kde si všichni ze štábu mohou na chvíli odpočinout nebo se občerstvit. Ti nejdůležitější zde mají vlastní karavan.
Crew list neboli štábovka je seznam všech lidí s jejich kontakty, kteří se účastní natáčení. Většinou řazen podle důležitosti (čti karavanů).
Budget, česky rozpočet. Nevím proč, ale já se nejčastěji setkávám s pojmem low budget.
Transporty se říká plánu, ze kterého je jasné, kdo má kdy pick‑up a kdy dorazí na plac. Při sestavování pamatujte na to, že Google Maps pojmou při plánování trasy jen 10 adres.
Catering zvaný také keťas nebo keťásek, zařizujete na natáčení, aby měli všichni plná bříška. Konzultujte nabídku, podávat při 40° vedrech hovězí kostky na česneku nebo smažené žampiony není úplně mňam.
Tantiémy platíte autorovi, pokud chcete jeho hru nazkoušet v divadle. Jděte na jistotu a vybírejte díla autorů, kteří jsou víc než 70 let po smrti. To už se nikomu nic neplatí.
Čtená je první zkouška, kde se celý inscenační tým (režisér, scénograf, kostýmní výtvarník, dramaturg, herci) obřadně sejde nad koncepcí připravované inscenace a herci přečtou dramaticky po rolích celý scénář. My produkční vytiskneme scénáře, srazíme stoly, posháníme po baráku co nejvíc židlí, nakoupíme chlebíčky a uvaříme kafe.
Projížděčka je zkouška, kdy se představení jede celé, ideálně bez zastavování, takže máte chvilku klid.
Generálkový týden je období před premiérou v divadle, kdy všichni kolem vás musí slýchat hysterické: „Nemůžu mám generálky.“ A je to také častá zkouška odolnosti vztahů.
Veřejná generálka je první uvedení před premiérou. Po veřejné generálce se netleská a herci se nechodí klanět. Nosí to totiž smůlu. Vždycky se ale do ticha alespoň jeden ten plesk ozve.
Premiéra, vernisáž je příležitost pro produkční vyměnit rifle a ledvinku za šaty a společenskou ledvinku.
Zlomvazka může být jakýkoliv divnopředmět, který vám před premiérou daruje někdo z inscenačního týmu pro štěstí. Například: čínská polévka, bublifuk, praskací lízátko Chupa Chups, karta z kvarteta s vílou Amálkou a jiné.
Bindry se říká plastovým stahovacím páskům. Mějte je vždy po kapsách.
Humidor neboli humáč, je místnost v galerii, která má ideální podmínky ke skladování umění.
Dvoják se říká, když je na fermanu naplánováno hraní dvou představení za sebou. Herce v tomto případě musíte dvojnásobně opečovávat.
Rekvi neboli rekvizity jsou jakékoliv předměty, se kterými herci v divadelním představení nebo filmu vystupují. Když projekt z nějakého důvodu nemá rekvizitáře, sháníme je my produkční. Až bude Jarda Plesl zase v telce držet doutník, vzpomeňte si na nás.
Spotřebka se říká rekvizitě, kterou je potřeba na každou reprízu kupovat znovu. V jednom představení v DISKu musela herečka například pokaždé spořádat pytlík arašídových křupek a vypít krabici kefíru. No a moje spolužačka Aneta to musela na každou reprízu koupit.
Oprašovačka se koná, když se představení dlouho nehraje a herci ho musí takzvaně oprášit. Většinou tvrdí, že to není potřeba, protože „to přece nezapomněli“, ale večer hysterčí „že to nedají“ a musíte je uklidňovat.
Merchandising neboli propagační předměty. Takovým produkčním merchem blogu Hlavu vzhůru nohama by byla třeba ledvinka, zapalovač nebo termohrnek.
Výpůjčka a zápůjčka je při přípravě výstav docela rozdíl. Zatímco když si od Krištofa Kintery dílo vypůjčujete, vrátíte mu po skončení výstavy to samé. Pokud si ho ovšem zapůjčíte, mohla by se mu domů vrátit úplně jiná halda elektro součástek.
Hazer a kouřák je mlhostroj a kouřostroj. Používá se, když tvoříte v prostoru, který není úplně estetický a kvůli nízkému rozpočtu není možné ho dostatečně scénograficky zkrášlit. V takovou chvíli se ozývá pokyn „Zakouříme!“.

Tohle všechno a ještě mnohem víc v naší praxi používáme. Pedagogové na DAMU se přitom marně snažili, abychom uměli vysvětlit pojmy jako fabule, gesamtkunstwerk, mizanscéna, anagnorize nebo katarze.
Abych ale nezpochybňovala, co nás škola naučila, i některé z těchto pojmů se dají v produkční praxi aplikovat. Vezměte si takové psaní grantů.
Jestli se vám v tomto případě něco výjimečně hodí, tak je to bezbřehé umění fabulace. Při zjištění, jaký je rozdíl mezi uznatelnými a neuznatelnými náklady, přichází překvapivá anagnorize. A po úspěšném odevzdání vyúčtování se dostaví nefalšovaná katarze.

 

Napadají vás další pojmy? Napište mi, sestavím z toho potom slovníček!


2021-04-06, TT


#5 Produkční a slovníček #5 Produkční a slovníček
předchozí článek
následující článek
Chceš dostávat nové články pravidelně e-mailem? Přihlaš se k odběru tady